m Untold Festival 2019

MIEJSCA WYJAZDU

RUMUNIA

Kraj który jest naszą destynacją, dla wielu kojarzony jest z niejakim Hrabim Draculą. Nic dziwnego, przecież region w którym odbywa się festiwal to Transylwania, a tam właśnie znajduje się jego zamek. Ograniczanie się jednak do znanej każdemu legendy byłoby dla Rumunii krzywdzące.

Krajobraz jest pełen skrajności - od dominujących w nim lasów, wiejskich pól, zbiorników wodnych tj. Morze Czarne czy najgłębszego kanionu na naszym kontynencie - po miejskie aglomeracje z uroczymi zabytkowymi uliczkami. Na pewno każdy, nawet najbardziej wymagający turysta będzie z pobytu w Rumuni zadowolony. Jest tam jednym słowem - magicznie.

Niepodważalną zaletą są niewygórowane ceny które są porównywalne, a i niejednokrotnie niższe niżeli w Polsce. Zatem - nie zrujnujesz tu swego budżetu, a przelicznik walutowy nie sprawi Ci żadnego problemu bo rumuński lej niemal równy jest naszej złotówce. (~96gr)

Stolica: Bukareszt
Liczba ludności: 19,3 miliona
Język: rumuński
Waluta: LEJ
Klimat: Umiarkowany kontynentalny, charakteryzujący się aż 8 odmianami klimatycznymi z wyraźnymi różnicami

Cluj-Napoca

Miejsce naszej destynacji, czyli Kluż-Napoka, bo tak powinno się wymawiać nazwę miejscowości, znajduje się w północno-zachodniej części Rumunii, zwanej Wyżyną Transylwańską. Jest uznawane za historyczną stolicę Siedmiogrodu i w rzeczywistości jest też największym z miast tej krainy, zatem spodziewać się można wielu pięknie zachowanych zabytków.

Spacer między dziełami architektury europejskiej, jedynymi w swoim rodzaju urokliwymi uliczkami z chwilą przerwy na aromatyczną rumuńską kawę jest zatem obowiązkowy. Kluż, jako drugie po Bukareszcie miasto uniwersyteckie w Rumunii zaczęło być bardziej rozpoznawalne w 2015 roku, kiedy to po raz pierwszy świat usłyszał o UNTOLD Festival, czyli festiwalu który jest głównym celem naszej podróży.

Całkowicie odmieniło to postrzeganie Rumunii i pozwoliło wypromować kraj pod względem turystyki, łamiąc tym samym stereotyp kraju wampirów, i cudownych krajobrazów.